Законом не заборонено

5-23-2017

Законом не заборонено e44d179a4e05c6e87491edd8cd1f353dЛеонардо ді Капріо на врученні премії «Золотий глобус»
Індустрія електронних сигарет оцінюється в $7 млрд, хоча в 2010 році її оцінка була менше $1 млрд. Про їх вплив на організм практично нічого невідомо — одне дослідження показує, що вони набагато корисніше сигарет, інше — що шкідливіше. Все ускладнюється ще і практично повною відсутністю державного регулювання.

У 2015 році продажі електронних сигарет вперше подолали позначку в $6 млрд. Це багато, особливо для індустрії, якій 10 років тому ще практично не існувало. Індустрія зростає практично в два рази кожний рік і згідно з дослідженням Euromonitor International не збирається зупинятися. До 2019 року продажі можуть досягти вже $17 млрд.

Сигаретні корпорації турбуються — хоча світовий тютюновий ринок оцінюється приблизно в $800 млрд, зростання продажів електронних сигарет занадто швидкий, щоб його ігнорувати. Кілька місяців тому тютюнова корпорація Philip Morris випустила свою електронну сигарету і вже витратила більше $2 млрд на розробку альтернативи звичайним сигаретам. Цим же займаються і інші тютюнові корпорації — British American Tobacco вже кілька років продає електронні сигарети на ринку Великобританії, а Imperial Tobacco ще в 2014 році викупила компанію blu eCigs, яка виробляє електронні сигарети та аксесуари до них.

Для тютюнової індустрії, яка і так бореться з державними заборонами, підвищенням податків і де скорочується числом курців, електронні сигарети — ще одна загроза. «До поточного моменту в сигарет не було прямої конкуренції, нікотинові пластирі точно нею не були», — вважає старший тютюновий аналітик Euromonitor Шон Макгілл. На думку Макгілла, дні традиційних сигарет полічені і електронні сигарети цілком можуть прискорити їх кінець.

Але і електронні сигарети знаходяться на порозі тих же проблем. Індустрія виникла і виросла занадто швидко, що позначилося на її регуляції, а точніше практично повному її відсутності. У 2010 році експерт Всесвітньої організації охорони здоров’я Дуглас Бетчер сказав: «Це новий, ще не тестований продукт. З точки зору закону, його продажу ніяк не регулюються. Ми до кінця не знаємо, що саме знаходиться в них крім нікотину і як цей нікотин впливає на організм, якщо вдихати його таким чином».

Безумовно, за шість років багато що змінилося, але цього часу все одно мало для повноцінних досліджень впливу електронних сигарет на організм людини. В дослідженні Британської організації охорони здоров’я електронні сигарети постають у ролі практично нешкідливою альтернативи звичайним сигаретам. Згідно з дослідженням, шкоди від них практично в 33 рази менше.

Однак керівник організації Деймі Дейвіс визнає, що досліджувати довгострокове вплив електронних сигарет на організм складно. «Ми побачили, що електронні сигарети допомагають дорослим людям кинути курити», — каже Дейвіс. Дослідники помітили, що практично всі з 2,6 млн британців, які курять електронні сигарети, які раніше були курцями і використовували їх, щоб позбутися від шкідливої звички.

На початку 2016 року державні органи великих країн стали приймати законопроекти, що регулюють поширення електронних сигарет. У кожній з країн подібні законопроекти зустрічають зі скепсисом. Редактор видання Motherboard Калей Роджерс вважає, що вони необхідні, хоча і ускладнюють поширення електронних сигарет.

Індустрія знаходиться на порозі великих змін. Втім, Комісія по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США вносить логічні обмеження. Наприклад, заборона на продаж електронних сигарет людям до 18 років.
— редактор Motherboard Калей Роджерс

На думку Роджерса, з-за поправок Комісії варто чекати значного підвищення цін на продукцію та зростання чорного ринку з продажу електронних сигарет і сумішей. Це пов’язано з введенням реєстрації PMTA — прерыночной тютюнової форми. Реєстрація продукції буде обходиться компаніям мільйони доларів. Незважаючи на підвищення цін, Роджерс бачить і позитивні зміни — вплив електронних сигарет на організм нарешті почнуть досліджувати, а невеликі компанії з низькою якістю продукції зникнуть з ринку.
Законом не заборонено c5f953074a237e1df2661005bbc9cee7

Американський законопроект складається з дев’яти етапів. З початку серпня 2016 року Комісія по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США буде контролювати виробництво і дистрибуцію електронних сигарет. Виробники будуть зобов’язані не тільки звітувати про безпеку інгредієнтів, але також вимагати при купівлі документ, що засвідчує особу.

У Росії також йде робота над законопроектом, який буде регулювати продаж електронних сигарет. Законопроект був внесений на розгляд в Держдуму в квітні. Згідно йому, електронні цигарки не можна буде рекламувати і використовувати в закладах, де можна «парові кальяни». Також під заборону потрапить і продаж електронних сигарет неповнолітнім.

Багато хто вважає подібні поправки цілком логічними. Однак спільнота вейперов — людей, які курять електронні сигарети — ними займається. На профільних американських ресурсах все частіше з’являються статті з закликами чинити опір законопроекту, прийнятого в США. Вейперы збираються «захищати своє право на ширяння».

Ідеальною країною для любителів електронних сигарет, можливо, стане Китай. По-перше, там виробництво практично ніяк не регулюється законодавством, по-друге, великий чорний ринок дозволяє придбати практично будь-яку продукцію. Втім, китайці все одно воліють традиційні сигарети електронним. Країна як і раніше є найбільшим споживачем сигарет, де їх популярність не тільки не скорочується, але і всупереч трендам збільшується. За 2016 рік відсоток курців населення збільшився на 9%, а до 2018 року прогнозується, що кожен другий курить в світі буде китайцем.

Електронні сигарети найбільш популярні в країнах з суворим регулюванням тютюнової індустрії. Наприклад, у Великобританії, де пачка сигарет коштує, в середньому, $11, кількість курців електронних сигарет зросла за минулий рік на 75%. Зараз Великобританія є другим за величиною ринком електронних сигарет після США.

Згідно з дослідженням BIS Research, індустрія електронних сигарет і вапорайзеров до 2025 року зросте до $50 млрд. Незважаючи на конкуренцію з великими тютюновими та медичними корпораціями, ринок буде рости за рахунок найбільших виробників Китаю та Індії.

Про досі нерозкрите потенціал індустрії свідчить і діяльність інвестиційних фондів, які вкладають великі суми грошей. В якості прикладу колумніст Huffington Post Юрій Брайант призводить фонд ArcView Group, який агресивно скуповує виробників вапорайзеров.

Законом не заборонено a60d47d56980a5c0defefff689546b84Конгресмен Дункан Хантер прославився після куріння вапорайзер а на засіданні конгресу в лютому
Інвестиційний фонд Пітера Тіля Founders Fund інвестував кілька десятків мільйонів в фонд Privateer Holdings. Портфоліо Privateer складається з компаній, які займаються виробництвом електронних сигарет, курильних сумішей і вирощуванням медичної марихуани.

У Кремнієвій долині спостерігається тренд — співробітники ІТ-компаній звільняються, щоб відкрити свій вейп-шоп (магазин з продажу вапорайзеров та аксесуарів — прим. ред.) і відразу ж отримати інвестиції.

На думку Брайанта, в індустрії не вистачає гравців, а інвестори все ще готові вкладати гроші в нові стартапи, пов’язані з електронними сигаретами. «Коли ти бачиш знаменитостей, наприклад, Снуп Дога, який рекламує власну лінійку вапорайзеров, стає зрозуміло, що ринок вапорайзеров — дуже приваблива індустрія для входу», — говорить Брайант.

У США зростання популярності електронних сигарет пов’язують ще і з легалізацією марихуани. З грудня 2013 року, коли в штаті Колорадо дозволили вирощувати, продавати і вживати марихуану не тільки в медичних цілях, кількість вейп-шопів помітно зросла. «Приміром, коли денверський виробник електронних сигарет почав розширювати виробництво, до них прийшли понад 600 претендентів», — пише Брайант.

Власники американського вейп-шопу Метт і Джен Осмун кажуть, що самі не очікували такої популярності. «Ми продаємо все більше вапорайзеров і продажу зростають кожен місяць», — говорить Джен Осмун. До цього у подружжя не було досвіду ведення бізнесу, а вейп-шоп вони вирішили відкрити після того, як Метт, колишній сантехнік, був травмований на роботі.

Ринок електронних сигарет знаходиться в початковій стадії росту. Незважаючи на посилення державного регулювання, в 2017 року індустрія буде більш стабільною і почне відбирати частку у тютюновій індустрії.

— зі звіту аналітичної компанії Research BIS

На думку аналітиків BIS Research, успіх індустрії електронних сигарет і вапорайзеров викликаний декількома факторами. Це, насамперед, невисокі витрати і можливі переваги в плані здоров’я, особливо, у порівнянні з сигаретами. Чималу роль грають і рекламні кампанії, у яких беруть участь знаменитості.

Незважаючи на те, що Китай є найбільшим ринком для тютюнової індустрії, BIS Research вважають, що він стане настільки ж великим ринком і для індустрії електронних сигарет. «Покупці вапорайзеров, найчастіше, переходять на них з звичайних сигарет. Якщо навіть невеликий відсоток курців в Азії віддасть перевагу електронні сигарети, це викличе величезний сплеск продажів».

Наступні кілька років стануть для індустрії переломними. Поки ні Комісія по санітарному нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США, ні державні органи інших країн незадоволені якістю проведених досліджень. По суті, покупці поки що не знають, як електронні сигарети впливають на їх організм і як їх вживання позначиться в довгостроковій перспективі.

Однак незважаючи на посилення державного регулювання, мільярди доларів інвестицій та інтерес суспільства перетворюють індустрію електронних сигарет в грошовий сніжний ком, який з кожним роком буде ставати все більше. «Про занепад тютюнової індустрії говорити ще рано», — вважає редактор The Telegraph Лорен Девідсон. У всіх великих країнах сигарети все ще в десятки разів популярнішим електронних аналогів.

Однак сигарети дорожчають і продовжать дорожчати. «Зростання продажів сигарет дуже обмежений і якщо корисність електронних сигарет у порівнянні з звичайними буде доведена, тютюнові корпорації цілком можуть опинитися в ролі наздоганяючих», — говорить старший тютюновий аналітик Euromonitor Шон Макгілл.

За матеріалами vc.ru

Читай також:

4 серіали, які розширюють мислення стартаперів/підприємця»
"Кілька цитат головного героя: «Знаходити вихід з патових ситуацій — моя пристрасть» «Реклама ґрунтується на ідеї щастя. А що таке щастя? Це запах нового автомобіля, це свобод..."

Як корпоративна культура впливає на ефективність роботи компанії»
"Фото: Depositphotos Зараз корпоративна культура стає модним трендом. Чому корпоративна культура таке складне поняття і більшість компаній живуть з нею більше формально, ніж ч..."

Як працювати з поганим начальником»
"Олександр Ложечкін, що відповідає в Microsoft за технічний євангелізм у Центральній і Східній Європі, у своєму блозі на Medium написав статтю про поганих керівників і дав кіл..."

Ілон Маск планує з’єднати мозок людини з комп’ютером»
"Про це повідомляє The Wall Street Journal. Для роботи над концепцією нейронного мережива була створена компанія Neuralink. За словами пана Маска, така система зможе передават..."

У рубриці: Статті