Як перетворити роботу на джерело задоволення і натхнення

4-28-2017

Як перетворити роботу на джерело задоволення і натхнення 4be63dae60a7ff0f859b4a30d0440a17Фото – istockphoto
Що таке робота? Якщо зовсім коротко – це діяльність людини, спрямована на досягнення конкретних цілей, результати яких мають матеріальне вираження. Працюючи ми створюємо певні цінності або задовольняємо потреби інших людей. Загалом, у кожного з нас є своє визначення цього поняття, і для всіх вона має різний сенс.

Так склалося, що для більшості людей робота – інструмент для заробляння грошей. Така собі довічна обязаловка. Навіть якщо ви любите свою роботу, постійне напруження і переробка можуть негативно вплинути на ваше самопочуття. Ми постійно відчуваємо незручності, пов’язані з трудовою діяльністю: місце розташування офісу, внутрішньокорпоративні правила, робота в колективі. Кожен повинен добре і своєчасно виконувати свої обов’язки. Часто ми не помічаємо, як робота і напруга стають єдиним процесом. А крім грошей і досвіду, ви отримуєте від неї все більше стресу і розчарувань. Щоб цього не сталося, важливо навчитися поєднувати роботу і відпочинок.

Змініть ставлення до роботи

Із зростанням доходу і кар’єри напруга тільки посилюється. Автоматично людина намагається зняти цей стрес. А так як у своїй основній масі люди – ліниві істоти, замість активностей, ми починаємо вживати шкідливі для здоров’я засоби. Тому важливо навчитися розставляти пріоритети.

Важливо зрозуміти, що гроші та кар’єра – лише перший етап розуміння “роботи”. Якщо ви не знаходите натхнення в тому, що робите – міняйте роботу, або своє ставлення до неї. Вона повинна захоплювати вас і бути постійним джерелом натхнення. Незабаром ваше напруга трансформується в приємну мотивуючу втому. А слово “робота” ви станете використовувати лише для того, щоб пояснити дітям, де знаходитесь, коли не вдома.

Прийміть і відпустіть напругу

З напругою потрібно не жити, а навчитися приймати його і взаємодіяти з ним. Досить вивчити одне чарівне правило: підсилюєш те, на чому концентруєшся. Ось приклад: з самого початку робочого дня менеджер посварився зі своїм начальником. Останній дорікав його в невиконаних KPI. Потерпілий поскаржився колегам в загальному чаті, зробив репост у Фейсбуці філософської цитати на злобу дня і розповів таксисту. Замість того, щоб забути про образу і сконцентруватися на виконанні KPI, він зациклився на ній і автоматично запрограмував себе на негатив.

Сancel-cancel-cancel-clear – це той рецепт, який може допомогти в таких випадках. Якщо зачаїлася образа чи турбує якесь питання – не тримайте це в собі. Прийміть і швидше відпустіть. Спробуйте на собі такий приклад: візьміть склянку з водою і потримайте його на витягнутій руці 30 секунд. Потім хвилину, п’ять, десять. Відчуваєте, як зростає напруга? Через півгодини рука і зовсім втомиться. Щоб позбутися виник у м’язах стресу, потрібно всього лише вчасно відпустити склянку. Точно так само і у емоційному плані: не бійтеся відпускати зайву напругу з голови.

Зосередьтеся на головному. Навчіться говорити “ні”

Щоб сфокусуватися на головному, використовуйте перевірений спосіб – виписуйте свої справи на день з чітким часовим графіком. Займаєтеся важливими питаннями – сміливо відключайте повідомлення на телефоні і переводите себе в режим “поза зоною доступу”. Не бійтеся говорити “ні” людям і непріоритетним завдань. Розбираючи долю кожного питання таким чином, ви побачите, як одна їх частина з них відпадає сама, а іншу – возьмуьт на себе інші. Якщо проблема не вирішується, відпустіть її і визначте, коли до неї варто повернутися. І повертатися взагалі. Можливо, це не ваша проблема чи не проблема зовсім.

Вміння концентруватися на чомусь конкретному дозволить вам не відчувати виснажливого напруження. Уявіть, що у людини двадцять рук, і в кожній він тримає якусь дрібницю. Виходить, його одночасно турбують як мінімум стільки ж запитань. Він переключається з одного на інший, і в результаті не може ні на чому сконцентруватися. А адже ефективніше зібрати всі разом, покласти перед собою і сказати: зараз я займуся цим питанням, інші – в порядку черги.

Відпочиваючи – відпочивайте

Фокусування і вміння говорити “ні” працюють і у випадку з відпочинком. Якщо ви вирішили відпочивати – відпочивайте. Дозвольте собі на 100% насолодитися фільмом, заняттям йогою, грою з дітьми. Будьте тут і зараз. Не тримайте в голові думки про майбутню зустріч, незакінченою презентації або майбутньої відрядженні. Говорите “ні, зараз не ваше час”.

Для того, щоб розслабитися, відключайте “а чому/а доведи/ аргументуй” – часом логіка може відпочити разом з вами. Замість цього довіртеся інтуїції і сприйняття.

Спробуйте періодично практикувати діджитал-детокс. Ми проводимо 70% часу в інтернеті і 30% – поза. Тобто, більшу частину приділяємо віртуального світу, якого, по суті, немає, і уникаємо реального. Хоча б на час відмовтеся від соціальних мереж, не читайте новини, тим більше не приділяйте час спорах у коментарях. Замість цього сходіть в кіно, прочитайте книгу, зустріньтеся з друзями. Зрештою, не бійтеся залишитися наодинці з собою. Як мінімум раз на місяць проводите день в повному мовчанні: не робіть нічого і ні про що не думайте – зупиніть свій внутрішній діалог.

Загальна: напрузі – ні, фокусу – так. Працюйте і відпочивайте в задоволення і на повну. Довіряйте життя.

Андрій Буренок, співзасновник і бізнес-лідер тревел-стартапу TripMyDream

За матеріалами ЛІГАБізнесІнформ

Читай також:

Як боротися з плинністю кадрів в стартапах»
"Причини звільнення персоналу як у стартапах, так і у великих корпораціях однакові. І там і там можуть виникнути однакові фактори, які впливають на бажання співробітників змін..."

Море хвилюється: скільки туроператори заробили на святах»
"Більше українців провели свята за кордоном. Продажу турів на новорічні та різдвяні свята виросли приблизно на 30% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, говорить ..."

Обережний оптимізм: чи готові інвестори вкладати гроші в Україну»
"Іноземні інвестори все ще з побоюванням ставляться до України, адже ЗМІ їм добре відомо про ризики і проблеми, які стоять перед нашою державою. Разом з тим, мало хто намагавс..."

7 трендів в освіті у 2017 році»
"Вже давно канула в лету відмовка “Немає можливості вивчити щось нове”. Сучасні варіанти навчання настільки зручні, що навчитися програмуванню, іноземної мови, мар..."

У рубриці: Статті