Обережний оптимізм: чи готові інвестори вкладати гроші в Україну

4-25-2017

Обережний оптимізм: чи готові інвестори вкладати гроші в Україну 3cca8214f5cfff8cf914010b6c097b14

Іноземні інвестори все ще з побоюванням ставляться до України, адже ЗМІ їм добре відомо про ризики і проблеми, які стоять перед нашою державою. Разом з тим, мало хто намагався об’єктивно проаналізувати, наскільки вони критичні для ведення бізнесу і чому за їх наявністю окремим інвесторам все ж вдається досягти успіху. Фахівці юридичної фірми KINSTELLAR* спільно з «The Lawyer Research Service» провели дослідження, в ході якого було опитано більше ста інвесторів, керівників компаній, інвестбанкірів і фінансових консультантів. Результати цієї роботи пропонуються читачам Forbes.

Переваги України

Потенційних інвесторів в Україні дійсно чекають серйозні виклики, проте досить часто вони занадто перебільшені і можуть бути істотно мінімізувати шляхом ретельного планування і обліку особливостей локальної бізнес середовища. При якісній підготовці інвестування в Україну має хороші перспективи, і саме це, мабуть, є однією з причин, чому за результатами опитування Україна зайняла одне з провідних місць серед країн Східної та Центральної Європи за обсягами прогнозованого залучення інвестицій.

Обережний оптимізм: чи готові інвестори вкладати гроші в Україну 488204eff4276f1aa592ee23d0d90931

Серед факторів, які найбільше приваблюють інвесторів в Україні, перше місце займає людський капітал, – відзначили 41% опитаних. На думку респондентів, поєднання високого рівня освіти і порівняно невисока вартість праці обумовлює надзвичайну конкурентоспроможність українських працівників.

Другим за популярністю фактором є значний потенціал зростання українського ринку, який відзначили 29% респондентів.

Інвестори не обійшли увагою і такі переваги України, як найбільша в світі концентрація родючих земель (у країні зосереджено близько чверті світового обсягу чорноземів), зручне транзитне розташування, близькість до ринку Європейського Союзу і висока недооціненість вартості активів, порівняно з подібними активами в країнах Східної та Центральної Європи.

Перспективи галузі

На думку 37% респондентів, найбільш перспективними галузями з точки зору інвестування є сільське господарство, порти та інша інфраструктура. Великі проектні інвестиції в цих сферах вже здійснюються, яскравим прикладом цього є будівництво компанією Bunge одного з найбільших виробничо-вантажних комплексів (розмір інвестиції склав близько $180 млн) і запуск компанією COFCO Agri терміналу з перевалки зернових та олійних культур потужністю понад 2 млн тонн у рік (розмір інвестиції ? близько $75 млн) в Миколаївському порту.

У той же час 32% респондентів зосередили увагу на галузі інформаційних технологій. Крім порівняно розвиненого ринку та конкурентоспроможності проектів, сфера ІТ залучила їх податковими пільгами: згідно з Податковим кодексом України, послуги з постачання програмної продукції звільнені від оподаткування на додану вартість до 1 січня 2023 року. Більш того, ІТ-компанії не прив’язані до конкретного місця розташування, що дозволяє інвесторам мінімізувати ризики.

Обережний оптимізм: чи готові інвестори вкладати гроші в Україну 4d3c181b6922718ec24bcb15980b1899

Оцінка ризиків

Опитування продемонструвало, що інвестори досі дотримуються стереотипного бачення України як держави з негативним бізнес-кліматом. Так, 82% респондентів вважають, що в Україні важко займатися бізнесом.

Вагомим чинником, який негативно впливає на інвестиційну привабливість, на думку інвесторів, є політичні та оборонні ризики, насамперед тривалий військовий конфлікт. Однак на практиці далеко не всім інвесторам цей ризик дійсно заважає. Зокрема, телекомунікаційні компанії інвестують кошти в розвиток мобільної мережі третього покоління в населених пунктах поруч із зоною конфлікту, а деякі інвестори, такі як японський виробник автомобільних запчастин Fujikura, розміщують свої виробничі потужності на заході України, подалі від зони конфлікту.

Корупція, особливо у сфері правосуддя, займає провідне місце серед факторів, що стримують інвестиції в Україну. Так, 20% опитаних інвесторів з досвідом інвестування в Україні, називають корупцію однією з основних причин, чому їхні інвестиції не зазнали успіху. При цьому цікавим є те, що далеко не всі з опитаних на практиці зустрічалися з випадками корупції в Україні.

Вагомим чинником, який негативно впливає на інвестиційну привабливість, на думку інвесторів, є політичні та оборонні ризики, насамперед тривалий військовий конфлікт. Однак на практиці далеко не всім інвесторам цей ризик дійсно заважає

Варто відзначити, що в цьому році в країні почалася повномасштабна судова реформа, покликана істотно підвищити прозорість судової системи. Ці зміни позитивно оцінюються інвесторами. Зокрема, близько 56% опитаних висловлюють впевненість у тому, що реформа допоможе подолати корупцію. 59% респондентів вважають, що реформа буде сприяти незалежності судової системи.

Додатковими чинниками, що перешкоджають зростанню обсягів іноземних інвестицій, називають обмеження обігу земель сільськогосподарського призначення, жорстке регулювання руху капіталу (зокрема, часткові обмеження по сплаті дивідендів і інвестиційних доходів за кордон), зарегульованість підприємницької діяльності, а також нестабільне і заплутане податкове законодавство.

Незважаючи на широкий спектр описаних вище факторів ризику, практично всі респонденти погодились з тим, що більшістю з них можна ефективно керувати. А значить, жоден з них насправді не є перешкодою для успішного бізнесу за умови ретельного планування та професійного юридичного супроводу. При цьому представляється більш критичним ризик вчасно не розгледіти колосального інвестиційного потенціалу України напередодні її економічного зростання.

За матеріалами forbes.net.ua

Читай також:

7 трендів в освіті у 2017 році»
"Вже давно канула в лету відмовка “Немає можливості вивчити щось нове”. Сучасні варіанти навчання настільки зручні, що навчитися програмуванню, іноземної мови, мар..."

Як безлад на робочому місці підвищує продуктивність і креативність»
"Порядок в хаосі Порядок і безлад – дуже відносні речі. Багато в чому значення цих слів залежить від якихось загальноприйнятих стандартів. Вважається, що одяг має бути в шафі,..."

Перше враження: як сподобатися роботодавцю?»
"Незалежно від загальноприйнятих критеріїв, ви можете просто сподобатися або не сподобатися роботодавцю під час співбесіди. Щоб все пройшло як слід, експерти Міжнародного кадр..."

Дослідження назвало топ-3 тренда в PR у 2019 році»
"Дослідження назвало топ-3 тренда в PR у 2019 році. Дослідження JOTW Communications вивчило поточні та нові тренди в PR в 2019 році. Нижче кілька висновків: 1. Сторітеллінг, а..."

У рубриці: Статті