Як ефективно працювати без боса

5-26-2017

Як ефективно працювати без боса 3d1671b35d7a3f9ef15ba30bfd747d49
На Заході зростає інтерес до нового виду менеджменту, який пропагує рівність у повноваженнях, відсутність управлінських привілеїв і підвищену залученість співробітників в життя компанії. Ідеологи холакратии запевняють, що саме така система менеджменту робить компанію стійкою в кризу і що від традиційної ієрархії начальник-підлеглий пора б уже виявитися. Так що ж представляє із себе система керівництва “без боса”? Нижче кілька тез, щоб відповісти на це питання.
Що таке холакратия?
Холакратия — це відносно новий вид менеджменту, який поки що не здобув особливої популярності у українців, але вже отримав визнання за кордоном. Він будується навколо принципу самоорганізації і застосуємо не тільки до комерційним компаніям, але і до будь-якого виду організації.
Хто головний?
Тут немає головних. Система холакратии передбачає відсутність начальників і менеджерів, тут немає звичної вертикальної ієрархії компаній. Всі працівники поділяються на круги (один працівник може одночасно належати до декількох колах і сам вибирає, чим хоче займатися), всередині яких виконуються певні обов’язки. Кожен тут сам має приймати рішення, які раніше повинен був погоджувати з начальником, і сам несе повну відповідальність за свої дії. Іноді співробітники навіть самі призначають собі зарплату. В результаті співробітник має всю необхідну владу для реалізації поставлених цілей. Відповідно, і цілі не встановлюються “понад” — із завданнями визначаються разом, на зустрічах, там же обирають представників кожного кола, відповідальних за комунікацію з іншими колами.
Як відстежити результативність?
Для початку, один з принципів холакратии — повна прозорість процесів. Всі знають, хто за що відповідає і бачать результат роботи кожного. Контроль точно так само розподілений, як і повноваження по прийняттю рішень. У кожного кола є KPI і є дві ланки, які здійснюють комунікацію кіл. Для кожного кола є зовнішній круг, який і наблюдет за внутрішнім, визначає метрику та очікування від внутрішнього і ділиться ідеями, але при цьому не впливає на операційну діяльність внутрішнього кола. Вся ця складна структура кіл і ролей розписана у спеціальному програмному забезпеченні, свого роду корпоративної “вікіпедії” для холакратов — “Glass Frog”. З її допомогою можна не тільки ще раз перечитати, як влаштовано нове управління компанією, але і відстежувати результативність роботи.
Хто так працює?
З найвідоміших прикладів, велика західна компанія Zappos, яка займається онлайн продажем одягу і взуття.
Ідеолог нової системи управління Томас Томисон в інтерв’ю Delo.Ua говорив про трьох тисячах організацій, щодо яких достовірно відомо, що вони використовують в управлінні принцип холакратии. Разом це майже 15 тис. осіб.
Недоліки системи?
У такій системі немає чітко прописаних посад, відповідно, неможливе кар’єрне зростання. Більше того, такої структури складно перейти в іншу компанію, з традиційною системою менеджменту, знову таки, через відсутність конкретної посади.

За матеріалами http://delo.ua

Читай також:

Чому мозковий штурм не працює»
"Чому мозковий штурм не працюєМетод мозкового штурму придумав фахівець в області реклами і співзасновник агентства BBDO Алекс Осборн в 1940-х роках. З тих пір було проведено б..."

Про роль інтровертів в рекламній індустрії»
"«Ми змінили спосіб роботи, — каже Джекс. — І змінили місця роботи. Все це призвело до зміни типу людей в галузі». Незважаючи на те, що все нове, на думку Джекса, має масу плю..."

Як збагатити образ героя з допомогою символів: уривок з книги Джона Сурми «Анатомія історії»»
"Публікуємо наданий нам видавництвом уривок з книги. Персонаж і символ — дві важливі системи в єдиному організмі оповідання. І вони взаємопов’язані. Символ — відмінний і..."

Законом не заборонено»
"Леонардо ді Капріо на врученні премії «Золотий глобус» Індустрія електронних сигарет оцінюється в $7 млрд, хоча в 2010 році її оцінка була менше $1 млрд. Про їх вплив на орга..."

У рубриці: Статті