Uber і інші компанії Силіконової долини звинувачують у дискримінації жінок
Uber очима жінки
Все почалося з поста колишнього інженера Über Сьюзен Фаулер в її власному блозі. Пост називається Рефлексії після дуже дивного роки роботи у Über.
Фаулер описала випадок сексуальних домагань з боку начальника. Вона повідомила про них у відділ кадрів Uber, але, за її словами, компанія ніяк не відреагувала на її багаторазові звернення.
В неофіційному порядку їй було сказано, що той, хто її домагався, є «дуже цінним співробітником для компанії». І керівництво вважало неприйнятним для себе карати його за те, що було «невинної помилкою».
Далі Фаулер розповідає про те, як її поставили перед вибором — перейти в іншу команду розробників всередині компанії або залишитися в своїй команді, ризикуючи отримати низьку оцінку від свого керівника.
Менеджмент компанії розумів, що якщо Фаулер залишиться в команді під управлінням того, хто приставав до неї, він поставить їй низькі оцінки за підсумками проекту, що, найімовірніше, призведе до її звільнення. «І вони стверджували, що нічого не можуть вдіяти з цим», – підводить підсумок Фаулер.
Вона прийняла рішення змінити команду і перейшла в інший підрозділ розробників Über. За її словами, вона чула безліч подібних історій від інших жінок, що працюють в компанії.
Фаулер ще раз зустрічалася з представником відділу кадрів і розповіла, що сексуальні домагання в компанії мають масовий характер. Але представник HR-департаменту відповів, що поняття не має, про що вона говорить.
Фаулер спробувала отримати переклад в іншу філію компанії, але керівництво відмовило їй у цьому проханні. А коли настав час наступної оцінки співробітників, Фаулер отримала дуже низьку оцінку. Більше того, її виключили з програми Стенфордського університету для студентів з високою успішністю. Цю програму спонсорує Über.
Uber не в перший раз знаходиться під вогнем критики за свої сумнівні корпоративні цінності.
До прикладу, оглядач TechCrunch Джон Маннс вказує на те, що один топ-менеджерів Über одного разу публічно зізнався в тому, що компанія шукає компромат на своїх критиків. Зокрема, на тих, хто стоїть за інформаційною атакою на Über у зв’язку з не ефективною політикою щодо забезпечення безпеки пасажирів.
Але такого скандалу, що розгорається після виступу Фаулер, Uber ще не знав.
У лічені години проти компанії озброїлася ціла армія користувачів соціальних мереж, ЗМІ розродилися цілою серією викривальних публікацій.
Глава Über Тревіс Каланик тут же зробив заяву, з якої випливало, що він не знав про те, що таке відбувається в компанії. Буде проведено розслідування щодо дій несумісних з політикою компанії, заявив Каланик, і якщо будуть знайдені ті, хто з нею не згоден, вони будуть звільнені.
Член правління Über і медіамагнат Аріанна Хаффінгтон, власниця впливового видання Huffington Post, також заявила про те, що буде наполягати на незалежному розслідуванні.
Відомий американський правозахисник Джессі Джексон виступив із закликом до Über опублікувати «демографічну карту своїх співробітників, щоб стало зрозуміло, немає чи в компанії сегрегації та дискримінації за статевою ознакою.
Масові дискримінації?
На думку оглядача TechCrunch Меган Роуз Дікі, що трапилося з Фаулер не є чимось незвичайним для hi-tech індустрії.
Так само як і реакція HR-відділу, яку описує Фаулер. Вона так само типова для більшості американських технологічних компаній, зазначає Дікі.
У 2012 році першою ластівкою став судовий позов Еллен Пат, співробітниці венчурної компанії Kleiner Perkins Caufield & Byers, до свого роботодавця з-за дискримінації за статевою ознакою.
«Силіконова долина — це чоловічий клуб, і ніхто не хоче нічого міняти», – заявила Пат, коли суд виніс рішення не на її користь.
У 2014 році стався гучний процес за позовом Джулі Енн Хорват до свого роботодавця GitHub — також з-за сексуальних домагань і статевої дискримінації.
У 2016 році Амелі Лемонт була звільнена з компанії Sqaurespace після того, як вдарила по обличчю співробітника, який чіплявся до неї на вечірці. Щоправда, у цій справі расизм мав більше значення, ніж сексуальні домагання. Оскільки Лемонт — чорношкіра, і пристававший до неї співробітник недвозначно вказав їй на це.
У 2016 році були опубліковані результати незалежного дослідження Elephant on the Valley, в рамках якого було анонімно опитано понад 200 жінок з різних компаній Силіконової долини.
Всі вони були обрані за спільною ознакою — не менше 10 років роботи в індустрії.
Їх одкровення стали шокуючими для багатьох, хто не уявляв собі реальної картини дискримінації за статевою ознакою в індустрії, підкреслює Дікі.
Так, 47% опитаних розповідали, що їх просили зробити каву, вести нотатки під час зустрічей та виконувати інші завдання «низького рівня», на їх думку, з-за їх статі.
66% опитаних констатували, що їх часом не запрошують на робочі зустрічі і заходи із-за того, що вони — жінки.
75% жінок стверджують, що на співбесідах їх запитують про сімейний стан і подробиці особистого життя.
Але один факт з торішнього дослідження здається більш значущим у світі з нинішнім скандалом навколо Uber, зазначає Дікі.
Більше 60% опитаних заявили, що так чи інакше стикалися з сексуальними домаганнями в своїй роботі. І в середньому кожна третя опитана зазначала, що бували періоди, коли вона не відчувала себе в безпеці на роботі.
Деякі з цих випадків були вельми показові. Всі історії в дослідженні Elephant in the Valley анонімні, але тим не менш, легко уявити, що це могло статися практично в будь-якій компанії Силіконової долини, відзначають оглядачі.
Ось кілька характерних історій. Одна з опитаних згадувала, як один співробітник компанії, в якій вона працювала, завжди пропускав її вперед через двері, щоб милуватися її ходою». Коли вона поскаржилася своєму керівництву, їй порадили «просто посміятися над цим».
Інша опитана переповідала, як до неї роками наполегливо чіплявся співробітник, який має дружину і дітей. HR-відділ її компанії також нічого не зробив для того, щоб зупинити те, що відбувається.
Ще одна опитана розповідала про те, як її начальник фізично чіплявся до неї прямо на робочому місці. Вона поскаржилася вищестоящому керівництву, але ніяких покарань не було. «Часто менеджери просто не знаю, як вести себе в таких ситуаціях, тому просто нічого не роблять у відповідь на такі скарги», – сказала вона.
Згідно ще одного дослідження, в ході якого було опитано 500 співробітниць hi-tech індустрії, сексуальні домагання не завжди супроводжують іншої проблеми.
Понад 39% опитаних вважають, що не отримували просування по кар’єрних сходах з-за того, що були жінками.
І точно така ж кількість опитаних стверджує, що топ-менеджмент компаній відкрито за замовчуванням схиляється до найму виключно чоловіків на керівні позиції.
Історія з Über може стати поворотною точкою в тривалій історії з гендерною дискримінацією, або ж лише констатувати факт, що нічого не змінюється і ніколи не зміниться, відзначають експерти.
Причому, не дивно, що на користь першого варіанту схиляються жінки-коментатори. Вони впевнені, що тепер ще більше жінок почнуть відкрито говорити про проблеми з дискримінацією в інших технологічних компаніях.
Але багато чоловіків упевнені, що все залишиться, як було.
«Роками боси найуспішніших компаній Силіконової долини робили з hi-tech індустрії закритий чоловічий клуб», – розповідає НВ менеджер середньої ланки однієї з найбільших американських IT-компаній, що побажав залишитися анонімним.
«Ця тактика себе виправдала, вона приводила до успіху, так навіщо її змінювати? – міркує він. – Більшість топ-менеджерів не хочуть бачити в жінках цінних співробітників лише тому, що це жінки. Тим більше, жінки не так вже часто досягають серйозних успіхів у програмуванні та інжинірингу».
На питання НВ, чи є ця політика усвідомленим сексизмом, наш співрозмовник відповідає ствердно. «Усвідомлений сексизм — негласне корпоративне правило більшості технологічних компаній тут, – відповідає він. – І ніякі скандали в блогосфері цього не змінять».
За матеріалами http://nv.ua
Читай також:Як створити “команду мрії” в умовах кризи»
"Процес пошуку та залучення ключових людей в компанію в новій економічній ситуації має ряд особливостей, які варто врахувати: змінюються завдання, для виконання яких формуютьс..."
Як перетворити роботу на джерело задоволення і натхнення»
"Фото – istockphoto Що таке робота? Якщо зовсім коротко – це діяльність людини, спрямована на досягнення конкретних цілей, результати яких мають матеріальне вираже..."
Як боротися з плинністю кадрів в стартапах»
"Причини звільнення персоналу як у стартапах, так і у великих корпораціях однакові. І там і там можуть виникнути однакові фактори, які впливають на бажання співробітників змін..."
Море хвилюється: скільки туроператори заробили на святах»
"Більше українців провели свята за кордоном. Продажу турів на новорічні та різдвяні свята виросли приблизно на 30% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року, говорить ..."